Poradnik dla par planujących plenerowe wesele w Polsce

Marzycie o romantycznym weselu na świeżym powietrzu w malowniczej Polsce? Planowanie plenerowej ceremonii może być ekscytującym wyzwaniem, ale nie martwcie się! Mój praktyczny przewodnik zawiera wszystkie niezbędne wskazówki, aby Wasze wymarzone wesele stało się rzeczywistością. Odkryjcie, jak wybrać idealną lokalizację, zaplanować harmonogram, zadbać o wygodę gości i jeszcze więcej. Read More
Poradnik dla par planujących plenerowe wesele w Polsce

Planowanie plenerowego wesela w Polsce może być ekscytującym zadaniem, ale także sporym wyzwaniem. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Wam zorganizować wymarzone, romantyczne wesele na świeżym powietrzu, uwzględniając specyficzne aspekty organizacji w polskich warunkach.

Wybierz idealną lokację na wesele plenerowe

 • Zwiedzajcie różne lokalizacje: Polska ma wiele pięknych miejsc, od gór po jeziora i plaże. Rozważcie różnorodne opcje i odwiedźcie potencjalne lokalizacje, aby znaleźć idealne miejsce dla Waszego wesela.
 • Sprawdź dostępność i zezwolenia: Upewnijcie się, że wybrane miejsce jest dostępne w terminie Waszego wesela oraz sprawdźcie, czy wymaga specjalnych zezwoleń czy pozwolenia na organizację imprezy. Czasem w danym miejscu wymaga się ciszy nocnej po godzinie 22 i muzyka będzie musiała grać znacznie ciszej lub nawet zostanie całkowicie wyłączona.

Ze swojej strony mogę polecić Wam kilka miejsc na organizację ślubu plenerowego:

 • Ochla Skansen k. Zielonej Góry – Jefferson’s Catering
 • Hotel Azyl w Kątach Wrocławskich
 • Hotel Olandia – Prusim k. Poznania
 • Chata nad Sztolnią w Bystrzy Górnej k. Świdnicy
 • Hotel Jakubus w Jakubowicach

Wesele plenerowe w Polsce czyli pogoda najważniejsza

Polska nie jest najłatwiejszym miejscem do organizacji ślubu plenerowego, a co dopiero całego wesela. Pogoda potrafi być bardzo zmienna i kapryśna. W pewną sierpniową środę prowadziłem wesele w Hotelu Jakubus k. Namysłowa i pogoda na ślub plenerowy o godzinie 15 była piękna (aż za bardzo – było ponad 34 stopnie). Natomiast od godziny 18 przyszła burza i obfite deszcze, które trwały aż do samego końca wesela. Całe szczęście wesele było w hotelu, bo inaczej burza zniszczyłaby całe plany.

Kilkanaście dni później prowadziłem wesele w ogrodzie i sytuacja była podobna. Goście na szczęście siedzieli pod namiotem, więc przelotne deszcze tylko chwilowo psuły plany. Ale te sytuacje pokazują, że zawsze trzeba dużą uwagę poświęcić zabezpieczeniu imprezy na wypadek deszczów i burz.

 • Zaplanuj alternatywne plany: Pogoda w Polsce bywa kapryśna, dlatego miejcie przygotowany plan B na wypadek deszczu lub złej pogody. Wynajmijcie namiot lub zarezerwujcie salę na wszelki wypadek.
 • Udostępnijcie gościom informacje: Poinformujcie swoich gości o planach w razie złej pogody aby nikt nie był zdezorientowany.

Dobierz odpowiednie wyposażenie

 • Wybierzcie wygodne krzesła: Upewnijcie się, że Wasze krzesła są wygodne, szczególnie jeśli ceremonia lub przyjęcie będzie trwać długo. Rozważcie wynajem krzeseł z poduszkami dla dodatkowego komfortu. Podobnie krzesła przy stołach muszą być wygodne, bo każdy taki element wpływa na powodzenie całej imprezy.
 • Oświetlenie: Pamiętajcie o klimatycznym oświetleniu. Lampiony, świece czy girlandy świetlne dodadzą romantycznego nastroju.
 • Nagłośnienie: Wybierając Dj’a na wesele plenerowe upewnijcie się, że ma odpowiednie doświadczenie i sprzęt aby nagłośnić i oświetlić imprezę plenerową. Wymaga to odpowiedniego zaplecza technicznego
Wesele plenerowe z pięknym oświetleniem

Catering i napoje na wesele plenerowe

 • Wybierzcie menu dostosowane do pogody: W zależności od temperatury, wybierzcie odpowiednie dania i napoje. W upalne dni postawcie na lekkie, orzeźwiające potrawy, a w chłodniejsze – na ciepłe, rozgrzewające dania. Zrezygnujcie z dań typu jajka w majonezie czy różnego rodzaju galarety, bo to zupełnie nie sprawdzi się na weselu plenerowym. Warto pomyśleć o grillu, który zapewne będzie dobrym wyborem na imprezę plenerową.
 • Zapewnijcie wystarczającą ilość napojów: Pamiętajcie o zapewnieniu gościom odpowiedniej ilości napojów, szczególnie w upalne dni, aby uniknąć odwodnienia. Duża ilość wody z cytryną jest niezbędna na każdym weselu, a zwłaszcza plenerowym.

Wybierając catering upewnijcie się, że organizowali już wesela plenerowe i wiedzą z jakimi wyzwaniami się to wiąże. Widziałem już wiele cateringów, które nie miały odpowiednio dużej kadry lub nie mieli pomysłu jak zorganizować noszenie brudnych talerzy do zmywarki oddalonej o 50-100 metrów od namiotu. To wszystko wpływa później na brak czystych szklanek, talerzy lub nieporządek na stołach.

Planuj harmonogram wesela plenerowego odpowiednio wcześnie

 • Zacznij wcześnie: Rozpocznijcie planowanie Waszego plenerowego wesela odpowiednio wcześnie, aby mieć wystarczająco dużo czasu na załatwienie wszystkich szczegółów i uniknąć stresu przed wielkim dniem.
 • Ustalcie harmonogram: Sporządźcie szczegółowy harmonogram wydarzeń, aby mieć wszystko pod kontrolą w dniu ślubu i wesela. Uwzględnijcie odpowiednio dużo czasu na każdy punkt programu. To pozwoli uniknąć stresu i pośpiechu, który w tym dniu zupełnie jest Wam niepotrzebny.

Bezpieczeństwo gości na weselu plenerowym

 • Zapewnijcie dostęp do toalet: Upewnijcie się, że Wasza lokalizacja zapewnia odpowiednią ilość toalet dla wszystkich gości, aby uniknąć długich kolejek.
 • Pamiętajcie o bezpieczeństwie: Zadbajcie o bezpieczeństwo swoich gości, szczególnie jeśli planujecie weselny bal na otwartej przestrzeni. Poinformujcie gości o tym, aby zabrali wygodne i bezpieczne obuwie. Ubiór też może będzie nieco swobodniejszy, ale za to wygodny i bezpieczny. Wynajmijcie ochronę, jeśli to konieczne.

Wesele plenerowy w Polsce – podsumowanie

Planowanie plenerowego wesela w Polsce może być wymagające, ale także niezwykle satysfakcjonujące. Pamiętajcie o tych praktycznych poradach i wskazówkach, aby Wasze wesele było niezapomnianym wydarzeniem, które będziecie wspominać przez całe życie. Czas zacząć organizację – życzymy Wam udanego ślubu i wesela!


Przeczytaj także...

Atrakcje na wesele

Dodatkowe atrakcje na wesele czyli wszystko co musisz o nich wiedzieć

10 maja 2024
Wybór atrakcji na wesele może być równie ekscytujący, co przytłaczający. Czy zdecydować się na fotobudę, barmana czy może pokaz fajerwerków? W tym artykule przedstawiamy najlepsze pomysły, omawiając zalety, wady i orientacyjne ceny, abyś mógł sprawić, że Twój dzień będzie niezapomniany.