10 Pomysłów na zabawy weselne, które rozruszają imprezę

Wesele to nie tylko moment, w którym para młoda składa sobie przysięgę miłości i wierności. To także okazja do wspólnej zabawy, integracji oraz tworzenia niezapomnianych wspomnień zarówno dla nowożeńców, jak i ich gości. Oprócz popijania drinków i tańców na parkiecie to polskie wesele charakteryzują się różnymi konkursami i zabawami, które… Read More
10 Pomysłów na zabawy weselne, które rozruszają imprezę

Wesele to nie tylko moment, w którym para młoda składa sobie przysięgę miłości i wierności. To także okazja do wspólnej zabawy, integracji oraz tworzenia niezapomnianych wspomnień zarówno dla nowożeńców, jak i ich gości. Oprócz popijania drinków i tańców na parkiecie to polskie wesele charakteryzują się różnymi konkursami i zabawami, które dodają uroku i ożywiają atmosferę. Oto lista 10 popularnych zabaw weselnych, które z pewnością zyskują uznanie i podziw gości.

Top 10 najlepszych zabaw weselnych

1. Familiada Weselna

Nie ma nic lepszego niż rywalizacja w rodzinnej atmosferze! Familiada weselna to rodzaj quizu, w którym para młoda oraz goście odpowiadają na pytania dotyczące historii związku nowożeńców, ich przyjaźni oraz wspólnych przeżyć. To nie tylko zabawa, ale także szansa na lepsze poznanie się oraz odkrycie ciekawostek z życia pary młodej. Można ułożyć pytania z różnych kategorii, aby urozmaicić zabawę.


Ważne, aby pytania były w miarę proste i możliwe do odgadnięcia przez większość gości.

2. Literki na Słowa

Kreatywność i zręczność na pierwszym miejscu! W tej zabawie goście dostaje kamizelki z literkami na przedniej i tylnej stronie. Drużyna składająca się najczęściej z 4-5 osób musi odpowiadać na pytania ustawiając się odpowiednią kolejnością i stroną do prowadzące, aby słowo zgadzało się z pytaniem.

Przykładowo uczestnicy na pytanie: Do kawy i płatek śniadaniowych. Muszą ustawić się w słowo MLEKO.

3. Jaka to melodia

W zabawie Jaka to melodia uczestnicy podchodzą do DJ/Zespołu następnie zakładają słuchawki w których leci jakiś utwór i muszą zanucić go do mikrofonu. Sami siebie nie słyszą, natomiast goście mogą docenić umiejętności wokalne. Następnie pozostali gości muszą zgadnąć co to za utwór. Kto zgadanie ten wygrywa.

Zabawę można zorganizować na drużyny, aby dodać pikanterii całemu show. Może to być drużyna Pani młodej (wszystkie Panie) i Pana młodego (wszyscy Panowie).

4. Wybuchowa Paczka

To zabawa podobna do Familiady, ale tym razem goście podają sobie paczkę. Osoba, która akurat trzyma przedmiot odpowiada na pytanie. Jeżeli odpowie prawidłowo to paczka przechodzi do następnej osoby, natomiast jeżeli błędnie odpowiada na kolejne pytanie. Zabawa jest na czas i osoba u której paczka wybuchnie odpada z gry.

Wybuchowa paczka na weselu Agnieszki i Mariusza

Można zrobić tą zabawę na drużyny Pani młodej i Pana młodego. Podobnie jak przy poprzedniej wersji drużyna bądź jedna osoba z drużyny musi odpowiedzieć prawidłowo na pytanie. Wtedy przekazuje paczkę drużynie przeciwnej. W której drużynie paczka wybuchnie ta przegrywa.

5. Dwa kółka

Impreza na parkiecie to zawsze dobry sposób na rozruszanie gości. Dwa kółka to prosta zabawa, w której Panie tworzą jeden okrąg, a Panowie drugi. Gdy muzyka gra drużyny idą w przeciwnych kierunkach. Natomiast jak muzyka się zatrzymuje to wszyscy goście również i naturalnie tworzą się pary. Zabawa świetna jest na początek wesela, ale dobrze sprawdza się również przy 2-3 bloku muzycznym. Goście wtedy są nieco bardziej rozluźnieni i chętniej zatańczą z kimś nowym.

6. Balonowa Eksplozja

Balony to zawsze dobry pomysł na zabawę! W tej grze goście otrzymują balony, w których znajdują się zadania do wykonania lub pytanie na które dana osoba musi odpowiedzieć. Zadania mogą być mocno zróżnicowane od śpiewania piosenek po wykonywanie śmiesznych tańców – wszystko jest możliwe. To zabawa, która z pewnością rozrusza atmosferę na weselu.

7. Gra w Pary

Razem łatwiej! Goście są losowo podzieleni na pary i muszą wspólnie wykonać serię zadań, takich jak tańce synchroniczne czy też odpowiadanie na pytania o siebie nawzajem. To zabawa, która integruje uczestników i sprawia, że wszyscy czują się blisko siebie.

8. Karaoke

Czy są lepsi wokaliści niż na weselu? Karaoke to świetny sposób na zróżnicowaną zabawę weselną. Nie trzeba organizować tego jak na standardowym karaoke. Wystarczy wcześniej wydrukować kilka tekstów piosenek, które goście będą mogli zaśpiewać solo, w duetach czy też całych grupach.

Pamiętajcie, że na weselu liczy się dobra zabawa, a nie prawdziwe umiejętności wokalne.

9. Test zgodności inaczej

To zabawa stara jak świat! Ale wciąż jest jedną z najczęściej wybieranych na weselach przez pary młode. W końcu wesele to jedyna impreza kiedy para młoda może sprawdzić jak dobrze się zna, a goście mogą bliżej poznać Państwo młodych.

Test zgodności można również odwrócić. To znaczy para młoda stoi obok siebie w lekkim odstępie, a goście ustawiają się za nimi w linii. Gdy prowadzący zadaje pytanie goście ustawiają się za Panią lub Panem młodym. Kto odpowie prawidłowo zostaje w grze. Bawimy się, aż do ostatniej osoby z prawidłową odpowiedzią

10. Bitwa taneczna

Kto lepiej tańczy – panie czy panowie? To odwieczny dylemat, który można rozwiązać tylko na weselu! Wybieramy dwie lub więcej drużyn, które będą miały za zadanie zatańczyć do różnych najczęściej skrajnie różnych utworów. Tutaj liczy się kreatywność i dobry pomysł. Umiejętności taneczne to raczej sprawa drugorzędna, ale dzięki temu zabawa jest ciekawa nie tylko dla uczestników, ale również obserwatorów.

Zabawy weselne na spokojnie

Część par młodych preferuje energetyczne i dynamiczne zabawy, ale inne wolą spokojniejsze aktywności, które umożliwiają im spędzenie czasu z bliskimi, dzielenie się emocjami i budowanie wspólnych wspomnień. Takie zabawy i atrakcje robią niejako tło i przerywnik w trakcie całej imprezy. Oto kilka propozycji spokojnych zabaw weselnych, które dodają uroku i tworzą wyjątkowe wspomnienia.

1. Wspomnienia

W tej zabawie para młoda zaprasza swoich gości do wspólnego dzielenia się wspomnieniami z nimi związanymi. Mogą to być zabawne anegdoty, wzruszające historie lub po prostu chwile, które dla nich były istotne. To nie tylko sposób na lepsze poznanie się, ale także na wzmacnianie więzi i budowanie atmosfery pełnej wzruszeń. Następnie o odpowiedniej porze para młoda losuje kilka z nich i czyta je przez mikrofon. Celem jest zgadnięcie czyje to wspomnienie.

Warto wyznaczyć godzinę do której goście mogą wrzucać swoje karteczki do skrzynki.

2. Gra „Jak dobrze znasz Parę Młodą?”

Ta zabawa polega na zadawaniu pytań gościom dotyczących pary młodej, a następnie sprawdzeniu, czy znają oni odpowiedzi. Pytania mogą dotyczyć ich ulubionych miejsc, hobby, czy też pierwszego spotkania. Zabawa odbywa się w trakcie wesela w wyznaczonym miejscu. W wolnej chwili goście podchodzą i uzupełniają quiz, a o określonej godzinie para młoda wybiera kilka quizów i sprawdza odpowiedzi. Można zostawić sobie quizy na przyszłe spotkania ze znajomymi i po czasie sprawdzić odpowiedzi we wspólnym gronie. To doskonały sposób na zapewnienie gościom dodatkowych atrakcji, które pomogą im odetchnąć po tańcach na parkiecie.

3. Księga Wspomnień

Księga wspomnień to album, w którym goście mogą zostawić swoje życzenia, wspomnienia i rady dla nowożeńców. Warto zaopatrzyć się w Instax’a lub podobny aparat, który pozwoli natychmiast wywoływać zdjęcia. To nie tylko piękna pamiątka z tego wyjątkowego dnia, ale także sposób na wyrażenie uczuć i wsparcia dla pary młodej. Przeglądanie tej księgi w późniejszym czasie będzie z pewnością pięknym wspomnieniem tego wyjątkowego dnia.

Podsumowując, zabawy weselne to super odskocznia od tańców i biesiadowania przy stołach. Wystarczy wybrać z listy lub wymyślić swoje wersje pomysłowych rozrywek, które ożywią atmosferę i zintegrują gości. Niezależnie od preferencji, ważne jest, aby każdy znalazł coś dla siebie i wspólnie cieszył się tym wyjątkowym dniem.

Przeczytaj także...